Jak vybrat reproduktory do auta?

Jak vybrat reproduktory do auta?

Výměna reproduktorů je jednou z nejběžnějších cest ke zlepšení kvality zvuku v interiéru vozu. Pokud nepatříte mezi odborníky na audiotechniku a nejste si výběrem nového ozvučení vozu jisti, věříme, že vám dokážeme v následujících řádcích poradit.

  • Tomáš, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Typy reproduktorů do auta

Koaxiální reproduktory do auta

Koaxiální reproduktory se skládají ze dvou či více měničů umístěných společně v jednom koši. Typicky obsahují výškový a středobasový zvukový měnič. Jedná se o levnější řešení s jednodušší montáží, avšak výsledná kvalita zvuku bude horší, protože u reproduktorů umístěných ve spodní části dveří jsou výšky pohlcovány v prostoru nohou cestujících.

  • Nižší cena

  • Snadnější montáž

  • Při montáží do spodní části dveří jsou výšky utlumené

  • Často menší výkon a slabší basová složka

Reproduktory koaxiální

Komponentní reproduktory do auta

Komponentní reproduktory mají reproduktory pro jednotlivá zvuková pásma oddělené. Tedy u 2pásmových jedná o sadu výškového a středobasového reproduktoru, v případě 3pásmových je to dokonce výškový, středový a basový reproduktor. Výškový reproduktor lze samostatně umístit, nejlépe na výše položené místo, např. na trojúhelník na A sloupku (u zpětných zrcátek), nebo na palubní desku. Proto, je-li cílem výměny reproduktorů významný nárůst kvality zvuku, měla by volba padnout právě na komponentní reproduktory.

Co je to frekvenční výhybka?

Součástí většiny komponentních reproduktorů je frekvenční výhybka, která u 2pásmových autoreproduktorů rozděluje výškové a středobasové pásmo, u 3pásmových reproduktorů i středové a basové pásmo.

  • Vyšší kvalita zvuku

  • Možnost nasměrovat výškový reproduktor

  • Náročnější montáž

  • Vyšší cena

Reproduktory komponentní

Parametry reproduktorů do auta

Připojení reproduktorů

Některé autoreproduktory lze připojit přímo na autorádio, jiné vyžadují připojení k externímu zesilovači. Danému zapojení musí odpovídat parametry výkon, citlivost a také impedance reproduktorů. Některé nabízí obě možnosti připojení.

  • Reproduktory pro autorádio - nejvhodnější je zvolit reproduktory s vyšší citlivostí (alespoň 90 dB) a menším příkonem RMS (do 100 W).
  • Reproduktory pro zesilovač - příkon RMS být v rozmezí 90-130% výkonu zesilovače.

Velikost reproduktorů

Velikost nových reproduktorů do auta by měla odpovídat rozměru originálních reproduktorů. Nejčastěji používaným rozměrem reproduktorů do předních dveří do auta je průměr 165 mm (6,5"), zejména u starších vozidel najdeme i rozměr 130 mm (5,1").

U většiny vozidel Audi najdete reproduktory 200mm, moderní vozy Mercedes-Benz a BMW používají výhradně reproduktory o rozměru membrány 100 mm. Některé modely značek Ford nebo Mazda jsou osazeny oválným rozměrem 5×7" nebo 6×9", stejný rozměr lze použít i při montáži do zadního odkládacího plata.

Větší plocha membrány má obecně za následek lepší dynamiku ozvučení.

Výškové reproduktory jsou obvykle umístěny v trojúhelníku na vnitřní straně zpětných zrcátek.

Citlivost a impedance reproduktorů

Citlivost reproduktorů je udávána v decibelech (dB) a vyjadřuje hlasitost reproduktoru při poslechu ze vzdálenosti jednoho metru při příkonu 1 W. Lajcky řečeno čím vyšší je citlivost, tím hlasitěji budou reproduktory hrát při zapojení na stejné autorádio nebo zesilovač. Jinými slovy reproduktory s vyšší citlivostí potřebují pro hlasitý poslech méně výkonu.

Důležitá je také impedance a kompatibilita se zesilovačem. Reproduktory s nižší impedancí umí zahrát hlasitěji, resp. bez zkreslení ve vyšších hlasitostech. Běžná autorádia pracují s reproduktory o impedanci 4 nebo 3 Ohmy. Na externí zesilovač můžete bez problémů zapojit i reproduktory s impedancí 2 Ohmy.

V nových vozidlech najdete i atypické impedance 6 nebo 8 Ohmů, proto je vhodné se nejprve ujistit, jakou impedanci stávající reproduktory ve vašem voze mají.

Výkon reproduktorů

Výkon reproduktorů je parametr, u kterého neplatí, že více nutně znamená lépe. Výkon autorádii je udáván jako maximální výkon, reálný výkon RMS (dlouhodobý hudební výkon) je běžně cca 12–15W. V takovém případě je zbytečné honit se za reproduktory s výkony 100W a více, postačí hodnoty okolo 20 W. Při výběru reproduktorů pro zesilovač by měl být výkon stejný nebo vyšší než je výkon zesilovače.

Materiály membrán reproduktorů

Pro středobasové reproduktory se nejčastěji používá polypropylen nebo papír. U výškových reproduktorů jsou velké rozdíly – u nejlevnějších modelů je využit mylar, příjemnější zvuk ve vysokých frekvencích poskytnou hedvábné výškové reproduktory.

Autoreproduktory Pioneer patří mezi ty neoblíbenější.

Frekvenční rozsah reproduktorů

Udává jaké zvukové pásmo umí reproduktor reprodukovat. Obecně má tento údaj malou vypovídající hodnotu, protože nezřídka kdy je použita jiná metodika měření. Nenechte se zlákat například kmitočtovým pásmem od 30–40Hz, to je zkrátka pro běžné reproduktory nereálné.

Lidské ucho je schopno zaznamenat rozsah frekvencí od 20 Hz až 20 kHz. Tento rozsah je individuální a citlivost se, hlavně při vysokých frekvencích, s věkem snižuje. Většina lidí ve věku 30 let již není schopna slyšet frekvence přes 16 kHz.

Umístění reproduktorů

Na výslednou kvalitu zvuku má zásadní vliv správné umístění reproduktorů. V případě komponentních reproduktorů je ideální instalovat středobasové měniče do předních dveří a výškové reproduktory umístit do vyšších poloh jako je trojúhelník u zpětného zrcátka, sloupek A nebo horní část výplně dveří.

Reproduktory koaxiální se pro umístění do předních dveří příliš nehodí, obvykle se montují do zadních bočnic či plata, kde povětšinou slouží pouze k dokreslení zvuku.

Příslušenství

Zesilovače do auta

Subwoofery do auta

CD/MD/DVD měniče

Autorádia

FM transmittery

Auto antény

Nejčastější dotazy

Potřebuji pro svůj oblíbený hudební žánr speciální reproduktory?

Pokud obvykle posloucháte pop, RnB, Rap nebo taneční hudbu, můžete si pořídit jak komponentní, tak koaxiálové reproduktory do auta. Pokud jste fanoušek spíše rockové a metalové hudby, pro níž jsou typické dynamické basy a velké množství různých hudebních nástrojů, vyplatí se vám investovat do kvalitních komponentních reproduktorů. Vybírejte takové, které mají výškové reproduktory s membránou z hedvábí.

Potřebuji zesilovač?

Externí zesilovač vám umožní instalaci výkonnějších a zvukově kvalitnějších reproduktorů, které ani při vyšších hlasitostech nebudou zkreslovat. Použití zesilovače je téměř nezbytné i v případě použití subwooferu.